Kiszenie kimchi w Korei to taka sama tradycja, jak niegdyś kiszenie kapusty w beczkach na bosaka. Wielu Koreańczyków ma w domu specjalne hermetyczne pojemniki na kiszoną kapustę o pojemności nawet kilkudziesięciu litrów. Jeśli koreańskie kimchi zawsze było dla ciebie zbyt egzotyczne, a składniki nieosiągalne, to tylko stereotyp. Znany youtuber Kim Jestem - Koreańczyk w Polsce robi autentyczne ze składników, które znajdziesz w każdym polskim hipermarkecie.
Proste kimchi lepsze niż sklepowe. Sekret smaku? 1 składnik
Główna różnica między kimchi a polską kapustą kiszoną tkwi w obecności gochugaru - sypkiej koreańskiej papryki, której używa się do zrobienia łatwego pikantnego sosu, w którym "macerować" się będzie kapusta. Gochugaru ma słodki, a jednocześnie nieco dymny smak i zapach. Zwykła papryka go tu nie zastąpi, efekt będzie zupełnie inny.
Zobacz także:
Wiele osób używa też paprykowej pasty gochujang, ale do niej trzeba jeszcze zrobić kleik z mąki ryżowej. Mama Kima poleciła Kim zaleca, by na początek, do pierwszego i najprostszego kimchi użyć sypkiej papryki. Ona też, wraz z dużą ilością czosnku i imbiru, wniesie głęboki smak. Im więcej czosnku tym lepiej.
Po przygotowaniu sosu spróbuj i oceń smak przed wymieszaniem z kapustą. Gruszkę możesz pominąć i zamienić na cukier, ale nada świeży posmak. Papryki nie blenduj z resztą składników - dla lepszej konsystencji, by nie zrobić z niej proszku. Do mieszania kapusty z sosem użyj rękawiczek jednorazowych. Papryka może zabarwić dłonie, a jeśli masz na nich jakieś drobne ranki, może zapiec.
Przepis na autentyczne koreańskie kimchi
Składniki:
- 1 główka kapusty pekińskiej
- 1 biała rzepa (podłużna)
- 20 g soli (na każdy kilogram kapusty)
Składniki na sos:
- min. 30 g świeżego imbiru (na każdy kilogram kapusty)
- min. 10 ząbków czosnku (na każdy kilogram kapusty)
- 2 cebule
- 1 gruszka
- 1 łyżka soli
- 1 i 1/2 łyżki cukru
- 60-70 ml sosu rybnego
- 1/2 szklanki gochugaru (koreańskiej papryki w płatkach)
Sposób przygotowania:
- Przekrój kapustę na pół i posiekaj w 2-3 cm paseczki. Najtwardsze końce posiekaj drobniej.
- Pokrojoną kapustę umyj dokładnie pod bieżącą wodą tak, by dokładnie wypłukać resztki ziemi. Przełóż do dużej miski.
- Zasyp 20 g soli kapustę, wymieszaj dokładnie, lekko ugniatając.
- Odłóż na 2-3 godziny. W międzyczasie co jakiś czas przemieszaj. Kapusta puści sporo wody i zmięknie.
- W międzyczasie zrób sos: obierz imbir łyżeczką, obierz czosnek, cebulę i gruszkę.
- Przełóż wszystkie składniki do blendera lub robota. Wlej sos rybny, dodaj sól i cukier. Zblenduj na papkę.
- Spróbuj i w razie konieczności dopraw solą, cukrem, papryką lub zblenduj do środka więcej czosnku. Dodaj paprykę gochugaru, wymieszaj. Włóż sos do lodówki.
- Obierz rzepę i pokrój w cienkie paseczki nożem lub na mandolinie.
- Gdy kapusta będzie miękka i wiotka (po ok. 2-3 godzinach od zasolenia ) odcedź i opłucz pod bieżącą wodą. Odsącz porządnie z nadmiaru wody, jeśli trzeba, lekko odciśnij.
- Wymieszajcie dokładnie kapustę i rzepę z sosem. Najlepiej to robić w rękawiczkach.
- Przełóżcie do pojemnika lub słoika, ugniećcie mocno, by pozbyć się jak najwięcej powietrza. Odłóżcie na co najmniej 24 godziny w ciemne miejsce i spróbujcie kolejnego dnia. W razie potrzeby posłodźcie, dosólcie lub dodajcie więcej papryki czy sosu rybnego. Uwaga: im dłużej kimchi będzie się kisić, tym bardziej intensywne będzie w smaku.
- Po upływie 24 godzin lub nieco dłuższego czasu przechowuj w lodówce. Wytrzyma nawet kilka miesięcy i z każdym będzie bardziej intensywne w smaku.
Źródło przepisu: @Kim Jestem - Koreańczyk w Polsce (YouTube).