Ciasto z truskawkami albo z rabarbarem bez kruszonki to jakaś totalna herezja. Jestem do tego wykończenia wypieków mocno przywiązana nie tylko ze względu na tradycję. Po prostu ma ono sens, zwłaszcza w deserach z owocami. Wtedy cudownie kontrastuje z ich miękkim miąższem, apetycznie rozpadającym się pod wpływem temperatury. Podczas gdy truskawki lub jagody rozpływają się w ustach słodkim sokiem, idealna kruszonka oferuje delikatne chrupnięcie. Żeby wyszła jak należy, zawsze trzymaj się proporcji 3:2:2, a jeśli chcesz wynieść ją na wyżyny smaku, uzupełnij ją korzenną przyprawą. 

Idealna kruszonka – proporcje

To, jaka powinna być idealna kruszonka do ciasta, to delikatny balans sprzeczności. Ma być lekko przypieczona, ale ciągle złocista, chrupiąca, ale nie za twarda, krucha, ale nie rozpadająca się na mączny pył. Jak to osiągnąć? Po pierwsze i najważniejsze, dzięki odpowiednim składnikom i proporcjom. Potrzebne będą:

Zobacz także:

  • mąka pszenna – typ 450 lub 500. Możesz połączyć ją pół na pół z mąką krupczatką, która jest grubsza i dobrze sprawdza się do wszelkich kruchych wypieków. Użyj 300 g na dużą blachę ciasta (około 25x40).
  • masło – prawdziwe, o zawartości tłuszczu co najmniej 82%. Jeśli chcesz uzyskać idealną kruszonkę jak u babci, nie zamieniaj go na inny tłuszcz, taki jak margaryna. W tym przykładzie użyj 200 g. 
  • cukier – biały, najlepiej drobny (szybciej się rozpuści). Nie zamieniaj go na gruby cukier albo cukier puder, bo z kruszonki nie powstaną chrupkie grudki, tylko rozpływający się bałagan. Użyj 200 g.

W ten sposób uzyskujesz idealny stosunek mąki, masła i cukru, czyli 3:2:2. Możesz zmniejszyć ilość składników o połowę, jeśli używasz na przykład kwadratowej foremki (24x24) lub tortownicy (22 cm). Wtedy użyj 150 g mąki, 100 g masła i 100 g cukru.

Jak zrobić kruszonkę idealną?

Proporcje to dobry początek, a jak wykonać idealną kruszonkę? Wykonaj kolejne kroki:

  1. Pokrój masło w kostkę lub zetrzyj je na dużych oczkach tarki i włóż do lodówki. Tłuszcz powinien być dobrze schłodzony.
  2. Wysyp mąkę na stolnicę lub czysty blat. Dodaj cukier. Wymieszaj. 
  3. Wyjmij masło z lodówki i dodaj je do sypkich składników. 
  4. Rozcieraj między palcami masło z mąką i cukrem. Pod wpływem ciepła rąk tłuszcz zacznie się lekko rozpuszczać i łączyć z suchymi składnikami. Po kilku minutach mieszanka zacznie przypominać mokry piasek i zaczną się tworzyć charakterystyczne grudki.
  5. Kiedy tylko składniki połączą się w kruszonkę, zakończ ucieranie. Użyj jej od razu lub włóż do lodówki, nie ocieplaj jej już dłużej. 
  6. Posyp kruszonką wierzch ciasta gotowego do pieczenia. Nie układaj jej zbyt dużo, inaczej spodnia warstwa nie da rady się przypiec i po prostu się rozpuści.

Nie dopuść do tego, żeby kruszonka mocno się przypiekła. Staje się wtedy twarda i gorzkawa. Idealna będzie tylko lekko rumiana, po wyjęciu z piekarnika jeszcze lekko „dojdzie". 

Co można dodać do kruszonki?

Polecam dorzucić wanilię – najlepiej w postaci ziarenek wydłubanych z suszonej laski, ale możesz też wykorzystać cukier z prawdziwą wanilią (nie wanilinowy). Oprócz tego kruszonka będzie pięknie pachnieć i świetnie uzupełni każde ciasto z owocami, jeśli dodacie do niej:

  • świeżo startą skórkę pomarańczy,
  • cynamon i inne przyprawy korzenne (na przykład kardamon)
  • mielone orzechy, na przykład migdały lub orzechy włoskie,
  • płatki owsiane – dzięki nim kruszonka lepiej chrupie,
  • wiórki kokosowe – pasują zwłaszcza do wypieków z ananasem lub brzoskwiniami.