Większość z nas kupuje kalafiora dla jego białych różyczek, a resztę – liście i głąb – traktuje jak odpad. To błąd. Część, która otula warzywo, jest jadalna, pyszna i pełna witamin. W dodatku smak łatwo dopasować do różnych dań. Ta zielenina jest łagodniejsza niż kapusta, ale bardziej wyrazista niż sałata.

Z liści kalafiora możesz zrobić chipsy, dodatek do zupy, a nawet główny składnik obiadu. Jeśli tylko raz spróbujesz, już nigdy nie wyrzucisz ich do śmieci.

Zobacz także:

Jak smakują liście kalafiora i z czym najlepiej się komponują?

Liście kalafiora mają delikatny, lekko orzechowy, słodkawy smak z goryczką przypominającą młodą kapustę lub jarmuż. Starsze liście są twardsze, ale za to świetne do smażenia, duszenia lub pieczenia. Młodsze z kolei można jeść na surowo – posiekane, w sałatce lub jako zielony dodatek do kanapek.

Z czym dobrze smakują? Z oliwą, czosnkiem, sezamem, sosem sojowym lub octem balsamicznym. Świetnie komponują się z parmezanem, papryką wędzoną lub pastą tahini. Można je potraktować tak samo jak szpinak lub młodą kapustę – codzienne menu tylko na tym zyska.

Chipsy z liści kalafiora – domowy sposób na zero waste

Jeśli masz piekarnik, to masz wszystko, czego potrzeba. Umyj liście, osusz je dokładnie, porwij na mniejsze kawałki. Polej oliwą, posyp solą, pieprzem i – jeśli lubisz – wędzoną papryką lub czosnkiem granulowanym.

Piecz w 180°C przez 10–15 minut, aż zrobią się chrupiące i lekko zrumienione. To świetna przekąska do filmu albo dodatek do zupy lub sałatki. Robi się szybko, a efekt zaskakuje każdego, kto sądził, że to „tylko liście”. Można je też smażyć w tempurze lub cieście z ciecierzycy (na wzór indyjskiej pakory).

Smażone lub duszone liście – zamiennik kapusty i jarmużu

Grubsze, starsze liście warto lekko obgotować lub od razu wrzucić na patelnię z czosnkiem i oliwą. Duszone z dodatkiem bulionu warzywnego i przypraw smakują jak połączenie jarmużu z brukselką. Wystarczy dodać ziemniaki, jajko sadzone lub kawałek pieczywa – i masz szybki, pełnowartościowy obiad.

Jeśli masz więcej czasu, możesz zrobić z nich farsz do pierogów lub tarty, dodać do curry albo zamarynować w stylu kimchi (kiszonej kapusty po koreańsku).

Jak przechowywać i przygotowywać liście kalafiora?

Po przyniesieniu kalafiora do domu nie wyrzucaj od razu liści. Jeśli nie chcesz ich użyć natychmiast, trzymaj je w lodówce, w woreczku strunowym z ręcznikiem papierowym w środku – wtedy nie zwiędną i nie spleśnieją. Nadają się do przechowywania przez 3–4 dni.

Zanim je wykorzystasz, zawsze dokładnie je myj – czasem kryje się w nich trochę piasku. Pokrój je na mniejsze kawałki lub poszatkuj jak kapustę, a grubsze łodygi potraktuj ostrym nożem lub nawet obieraczką, żeby były delikatniejsze po obróbce cieplnej.