Chcesz, żeby ogórki małosolne zawsze wychodziły jak u babci? Zamiast eksperymentować z przyprawami, skup się na jednej złotej zasadzie. To ona decyduje o smaku, chrupkości i trwałości ogórków. Na szczęście łatwo jest ją zapamiętać, bo chodzi o prostą proporcję 1:1. Sprawdź, o czym dokładnie mowa i koniecznie zapamiętaj ten myk. 

Jak zrobić ogórki małosolne? Zasada 1:1 to klucz do sukcesu

Każdy, kto chociaż raz robił ogórki małosolne, wie, że można się tu naciąć – dosłownie i w przenośni. Czasem są zbyt miękkie, czasem za słone, a innym razem coś po prostu nie gra. We wszystkich tych wypadkach problem najczęściej tkwi w solance. W internecie krążą przeróżne receptury: 2 łyżki soli na litr, 1,5 na dwa litry, garść na wiadro... Trudno się w tym połapać, a prawda jest taka, że im prostszy przepis, tym lepszy efekt. I tu wchodzi metoda 1:1 – czyli 1 litr wody i 1 łyżka soli na każdy 1 kilogram ogórków.

Zobacz także:

To podejście ma kilka zalet. Przede wszystkim pozwala zachować idealną równowagę między fermentacją a chrupkością. Solanka nie jest za słaba (więc nie ma ryzyka, że ogórki się popsują), ale też nie za mocna – dzięki czemu nie są zbyt słone i szybciej stają się gotowe do jedzenia. Z takim przepisem nie musisz przeliczać proporcji za każdym razem. Warto jednak pamiętać o kilku innych czynnikach, które wpływają na smak i konsystencję ogórków.

Dobre ogórki małosolne - o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Proporcje solanki to jedno, ale drugą ważną sprawą jest dopilnowanie temperatury wody, bo zarówno ta gorąca, jak i lodowata nie będą tu dobrym pomysłem. Woda o wysokiej temperaturze przyspiesza co prawda proces kiszenia, jednak pozbawia ogórki wielu cennych składników odżywczych i odbiera im chrupkość. Z kolei zimna woda nie chroni wystarczająco przed bakteriami i ogórki po prosto mogą się szybko zepsuć. Najlepiej więc postawić na złoty środek i wybrać letnią, przegotowaną wodę.

Kolejna istotna sprawa to wybór soli. Może się wydawać, że przecież każda jest tak samo słona i nie ma tu żadnej różnicy, a jednak. Okazuje się, że sól niejodowana jest tu kluczowa, ponieważ jod może spowalniać proces fermentacji.

Jak długo kisić ogórki małosolne?

Na koniec pozostaje już tylko czas kiszenia i tutaj też warto raz na zawsze rozwiać wszystkie wątpliwości. Ciężko tu o konkrety, bo czas kiszenia zależy od temperatury otoczenia. W upalne dni ogórki będą gotowe nawet po 24–36 godzinach, a w chłodniejszym mieszkaniu może to potrwać nawet do 3-4 dni. Zwykle jednak optymalny czas to 2-3 dni.