Młoda kapusta zawsze będzie kojarzyć mi się z masłem i koperkiem. Tak podawała ją wiosną moja babcia, a potem mama. Przejęłam od nich ten kulinarny klasyk, ale zwyczajem nowych pokoleń dodałam coś od siebie. Składniki, które wrzucam do garnka, nie są przypadkowe i z niczym się nie kłócą, a nawet wręcz przeciwnie – pasują do kompozycji jak ulał. Pieczarki, podobnie jak leśne grzyby w bigosie, dodają umami, a śmietanka nie tylko zapewnia kremowe wykończenie, ale także podkreśla słodycz kapusty. Zobacz, jak przyrządzić to cudo.
Co podkręca smak młodej kapusty?
Przede wszystkim zioła, to nie zaskoczy nikogo. Do garnka z duszoną młodą kapustą (ale także do placków, pierogów, gołąbków itd.) oprócz koperku możesz wrzucić między innymi:
Zobacz także:
- tymianek lub rozmaryn – zwłaszcza, gdy korzystasz z patentu z pieczarkami. Te „leśne" zioła świetnie podkreślają smak i grzybów, i kapusty.
- lubczyk – chociaż normalnie dodajesz go do rosołu, sprawdzi się też w daniu z młodej kapusty. Jest o niebo lepszy niż przyprawa z glutaminianem sodu, a też sprawia, że smaki „zaokrąglają się" i zostawiają tylko rozkosz na języku.
- szczypiorek cienki lub cebulę dymkę – dla odrobiny ostrości połączonej z zielną świeżością.
Zioła to jedno, ale jest tez multum innych składników, które dobrze komponują się z młodym warzywem. Wystarczy wspomnieć wędzony boczek – pławiąca się w wytapiającym się z niego tłuszczu kapusta zyskuje 100 razy więcej smaku. Jeśli jednak chcesz, żeby potrawa pozostała wegetariańska, postaw na pieczarki i śmietankę kremówkę.
Młoda kapusta z pieczarkami – przepis
Składniki:
- 500 g młodej kapusty
- 500 g pieczarek
- 1 pęczek koperku
- 4 łyżki masła
- 200 ml śmietanki 30%
- 1 łyżka mąki pszennej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
- 1 szklanka wody
- 1 łyżeczka tymianku
- 1 liść laurowy
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Zdejmij z kapusty brzydkie wierzchnie liście. Resztę główki podziel na ćwiartki. Wytnij z nich twarde części trzonu. Poszatkuj kapustę tak samo jak na bigos lub surówkę.
- Oczyść pieczarki. Jeśli są świeże i młode, nie potrzebują obierania, wystarczy je przepłukać. Pokrój je w plastry lub kostkę.
- Roztop masło w dużym garnku. Wrzuć do niego pieczarki. Smaż je przez kilka minut, żeby odparował nadmiar wody. Dorzuć kapustę. Kiedy złapie ciepło, po chwili dodaj tymianek oraz liść laurowy i wlej szklankę wody. Wsyp sól (około 1 łyżeczki). Duś kapustę na średnim ogniu przez około 15 minut. Co jakiś czas zamieszaj.
- Wymieszaj śmietankę z mąką pszenną i ziemniaczaną. Postaraj się, żeby w miksturze nie było żadnych grudek (na wszelki wypadek dobrze jest wlewać ją do garnka przez gęste sitko). Dodaj do kapusty. Wymieszaj wszystko dokładnie. Podgrzewaj, żeby potrawa zgęstniała i stała się kremowa.
- Dopraw młodą kapustę z pieczarkami do smaku solą i pieprzem (najlepiej świeżo zmielonym lub młotkowanym). Wsyp posiekany świeży koperek. Ponownie wymieszaj. Wyjmij liść laurowy. Podawaj kapustę jako samodzielne danie lub dodatek do mięs.