Wężymord to inna nazwa dla warzywa znanego również jako skorzonera. Swą nazwę zawdzięcza ludowym wierzeniom, jakoby była remedium na ukąszenia węży i żmij. Jadalny jest korzeń skorzonery, który jest ciemny, brązowy lub prawie czarny. Natomiast jego środek jest jasny, kremowy. Jego smak porównuje się do szparagów, i nic dziwnego, inaczej nazywany jest szparagiem zimowym.
Jak przygotować wężymord?
Jadalną częścią tego warzywa jest korzeń. Jednak najpierw należy go obrać ze skórki. Sok skorzonery bardzo brudzi zarówno dłonie, jak i blaty, dlatego warto przed obraniem założyć gumowe rękawiczki i zabezpieczyć powierzchnie za pomocą np. ręcznika kuchennego. Obrany wężymord szybko czarnieje. Dlatego od razu po obraniu warto go włożyć do zimnej wody z odrobiną soku z cytryny. Dzięki temu zachowa swój kremowy kolor. Możesz też od razu go ugotować. Jeśli jednak przygotowujesz go z wyprzedzeniem, to obrany zawsze przechowuj w zakwaszonej wodzie lub skrop sokiem z cytryny.
Zobacz także:
Jak jeść skorzonerę?
Skorzonerę można jeść na surowo (oczywiście po uprzednim obraniu ze skórki), dlatego świetnie się sprawdzi jako składnik surówek. Starta pasuje do pora i jabłka z sosem majonezowym. Jednak z powodzeniem można ją ugotować, upiec lub usmażyć. W garnku z lekko osoloną wodą gotuje się przez ok. 30 minut. Podaj ją z lekkim sosem, np. beszamelowym. Świetnie smakuje także polana stopionym masłem i posypana świeżymi ziołami. Zrobisz z niej także zupę-krem lub dodaj ją do warzywnej, wiosennej zupy. Przepis znajdziesz poniżej.
Przepis na zupę ze skorzonerą
Składniki:
- pęczek włoszczyzny (marchewka, pietruszka, seler, cebula, biała część pora)
- 2-3 liście laurowe
- 2-3 kulki ziela angielskiego
- 200 g kalafiora
- 2 korzenie skorzonery
- kilka różyczek brokułu
- kilka różyczek kalafiora
- 4 ziemniaki
- 3-4 łyżki śmietany (opcjonalnie)
- natka pietruszki do podania
Sposób przygotowania:
- Najpierw przygotuj wywar warzywny. Do garnka włóż obrane i pokrojone na mniejsze kawałki warzywa. Zalej je wodą tak, by były przykryte. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie. Gotuj całość przez ok. 40 minut, aż warzywa będą miękkie.
- W międzyczasie obierz skorzonerę ze skórki, zanurz ją w wodzie z sokiem z cytryny, a następnie pokrój w kostkę. Odłóż ponownie do wody z cytryną, aby nie ściemniała.
- Ziemniaki obierz ze skórki i pokrój również w kostkę.
- Skorzonerę dodaj do garnka z wywarem warzywnym, gotuj kilka minut i dodaj do niego także ziemniaki.
- Po ok. 10 minutach dodaj różyczki brokuła i kalafiora. Gotuj całość pod przykryciem, aż warzywa będą miękkie.
- Zupę dopraw solą oraz pieprzem. Jeśli lubisz, możesz zaprawić ją śmietaną. Podawaj z ugotowanym makaronem i dowolną zieleniną.