Trudno sobie wyobrazić, że ciasta z rabarbarem mogą się przejeść, a jednak nie zawsze mam na nie ochotę. Zwłaszcza gdy łodyżki rozpoczynające wiosnę zaczynają być wypierane przez truskawki i inne sezonowe owoce, które oferuje zbliżające się lato.

Wtedy biorę się za przetwory z rabarbaru, po które mogę sięgnąć w każdej chwili, nie tylko w ciepłe dni. Ten słoiczek wyszedł mi naprawdę wyjątkowo, bo z ostrą i korzenną nutą. Mimo nietypowym posmakom jest bardzo uniwersalny – przyda się i na kanapkę i do potraw z grilla. 

Zobacz także:

Co warto łączyć z rabarbarem?

Kwaskowy rabarbar ma sporo kulinarnych przyjaciół. Niektórzy z nich nikogo już nie zdziwią. Powszechnie wiadomo, że różowawe łodygi dobrze łączą się z truskawkami i jabłkami – w plackach, tartach, sernikach, konfiturach, lemoniadach i kompotach lub pod kruszonką. Ale to dopiero początek, bo rabarbar można też parować z takimi składnikami jak:

  • wiórki kokosowe – w dowolnym deserze na zimno lub wypieku, przełamuje orzechową słodyczą kwasowość warzywa,
  • daktyle – są kompletnym przeciwieństwem łodyżek rabarbaru, dlatego tak dobrze do siebie pasują,
  • lawenda – dodaj odrobinę do tarty z rabarbarem lub dżemu, a podbijesz smak o 200% lekkim, kwiatowym aromatem,
  • pomidory – zwłaszcza te letnie, soczyste i esencjonalne. Rabarbar podkręca ich kwasowość, więc czyni je niejako lepszymi wersjami samych siebie. W sałatce to duet idealny.  

I w końcu dochodzimy też do chili i imbiru – składników, dzięki którym powstanie niecodzienny dżem. Papryczki dodają ostrości, uwydatniając inne smaki, a korzeń popularny w kuchni indyjskiej zapewnia ciepły „finisz" i lekko cytrusową nutę

Dżem z rabarbaru z chili – przepis

Składniki:

  • 500 g rabarbaru
  • 3 czerwone papryczki chili
  • 250 g cukru
  • sok z 1 pomarańczy
  • 30 g świeżego imbiru

Przygotowanie:

  1. Umyj rabarbar i odetnij zdrewniałe końcówki. Pokrój łodygi w plasterki. Zetrzyj na małych oczkach tarki korzeń imbiru. Oczyść papryczki chili z nasion i posiekaj je. 
  2. Umieść rabarbar w garnku. Dosyp cukier i dorzuć papryczki. Wymieszaj. Odstaw na około 1 godzinę, żeby warzywo puściło soki.
  3. Postaw garnek na palniku i zacznij podgrzewać. Dodaj sok z pomarańczy (zawiera pektyny, więc pomoże zagęścić dżem, a poza tym doda cytrusowej świeżości). 
  4. Gotuj dżem na sporej mocy palnika, żeby doprowadzić go do wrzenia, cały czas mieszając. Zmniejsz temperaturę i podgrzewaj zawartość garnka przez mniej więcej godzinę lub do czasu, kiedy warzywo całkiem zmięknie, rozpadnie się i stworzy gęstą konfiturę. 
  5. Przełóż gorący dżem z rabarbaru od razu do słoiczków. Odwróć do góry dnem, żeby zakrętki się zassały. Odstaw do wystudzenia.  

Do czego podawać pikantny dżem z rabarbaru?

Dżem z rabarbaru z chili to ciekawe połączenie dwóch światów – wytrawnego i słodkiego. Możesz więc podać go zarówno do smarowania pieczywa, jak i do potraw mięsnych. Świetnie sprawdzi się na przykład jako dodatek do deski serów, wędlin i pasztetów, który serwujesz w ramach „zimnej płyty" na imprezie.

Możesz posmarować nim od wewnątrz przekąskę z ciasta francuskiego, w której zapiekasz ser pleśniowy. Ciekawym pomysłem będzie dorzucenie go do sałatkowego dressingu winegret zamiast miodu – dzięki temu dodasz i słodyczy i ostrości.

Pikantny dżem z rabarbaru warto mieć pod ręką na grillu. Pasuje między innymi do szaszłyków drobiowych, do wędzonego i pieczonego boczku, grzanek i do dań z ziemniaków. Wybitnie łączy się z zapiekanym serem camembert lub grillowanym halloumi.