Parzenie herbaty to codzienny rytuał, który często kojarzy się z chwilą spokoju. Tylko co potem zrobić z torebką? Sporo osób wrzuca ją do bioodpadów, część do zmieszanych, a są nawet tacy, co uznają ją za papier. Wydaje się, że to nie ma większego znaczenia, ale w praktyce jest źródłem sporego zamieszania. Torebka herbaty to dziś nie tylko susz roślinny, ale też szereg materiałów, które nie zawsze nadają się do kompostowania. Jeśli chcesz mieć pewność, że segregujesz odpady prawidłowo, najpierw się temu dokładnie przyjrzyj.
Gdzie wyrzucić torebki po herbacie?
Choć herbata to produkt naturalny, jej opakowanie już niekoniecznie. W teorii powinniśmy móc wyrzucić torebkę po naparze do bioodpadów, bo przecież zawiera tylko susz roślinny. Problem zaczyna się, gdy przyjrzysz się, z czego rzeczywiście wykonane są teraz torebki herbaty. Niektóre składniki mogą rzeczywiście zaskoczyć. Zdecydowanie nie wszystkie torebki herbaty są biodegradowalne (a może nawet większość), a niektóre z nich zawierają tworzywa sztuczne lub elementy zszywane metalowym spinaczem. Dlatego niektóre trafiają do bio, a inne powinny lądować w zmieszanych. I właśnie to powoduje, że łatwo o pomyłkę.
Zobacz także:
Z czego zrobione są torebki herbaty?
Nie da się ukryć – nie każda torebka herbaty jest taka sama. W Polsce najczęściej spotkasz trzy główne rodzaje:
- Torebki papierowe bez zszywek – najczęściej spotykane, wykonane z celulozy lub bawełny, bez elementów metalowych. Zawierają samą herbatę. Jeśli producent nie stosuje sztucznych klejów, taka torebka może trafić do pojemnika bio.
- Torebki z plastikowym dodatkiem (np. nylon, PET) – szczególnie popularne w herbatach premium (np. piramidki). Teoretycznie bardziej estetyczne i przepuszczalne, ale niestety wykonane z mikrosiatek z plastiku. Taka torebka nie rozkłada się w kompoście i powinna trafić do odpadów zmieszanych.
- Torebki zszywane metalową zszywką – klasyka niektórych znanych marek. Mimo że torebka może być papierowa, obecność metalu wyklucza ją z pojemnika bio. W takim przypadku całość wrzuć do zmieszanych, chyba że oddzielisz zszywkę i sznureczek.
Dodatkowo, niektóre torebki mają nadruki lub są bielone chemicznie, co również obniża ich „biokompostowalność”.
Jak sprawdzić, gdzie wyrzucić konkretną torebkę?
Najlepiej: sprawdź na opakowaniu. Coraz więcej marek podaje, z czego wykonane są ich torebki i gdzie powinny trafić po zaparzeniu. Jeśli brakuje takiej informacji, przyjmij zasadę ostrożności:
- Torebka sztywna, gładka, przypominająca siateczkę – zmieszane
- Torebka z papieru bez zszywek – bio
- Zszywka metalowa/sznureczek z plastikową końcówką – zmieszane
W razie wątpliwości lepiej wyrzucić do zmieszanych niż zanieczyścić odpady bio. Nawet niewielka ilość plastiku może uniemożliwić ich kompostowanie na większą skalę.
A co z innymi elementami – etykietką, sznurkiem, opakowaniem?
- Sznureczek – jeśli bawełniany i niebarwiony – możesz wrzucić do bio. W praktyce jednak najczęściej to mieszanka włókien, która trafia do zmieszanych.
- Etykietka z logo – papierowa, często z klejem – zmieszane.
- Foliowe opakowanie herbaty (np. saszetki) – plastik/metale lekkie, chyba że producent oznaczy inaczej.
- Kartonik po herbacie – oczywiście papier.
Warto rozdzielać elementy – szczególnie przy herbacie w luksusowych opakowaniach. Tylko wtedy mamy pewność, że nic nie trafi w nieodpowiednie miejsce.