Gdy ogórki gruntowe stają się coraz tańsze, w wielu polskich domach startuje sezon na kiszenie. Zwykle na pierwszy ogień idą ogórki małosolne, a żeby wyszły w punkt, trzeba dopilnować kilku czynników.
Oczywiście absolutna podstawa to dobrej jakości warzywa, a do tego aromatyczne przyprawy i wyrazista solanka. Tę ostatnią powinno się robić z jednego, konkretnego rodzaju soli, ale nie każdy o tym pamięta. Tylko taki rodzaj jest gwarancją pysznego smaku i idealnej chrupkości.
Zobacz także:
Jaka sól do ogórków małosolnych?
Wiele gospodyń nawet nie zastanawia się, jaka sól jest najlepsza do kiszenia ogórków, a to może być duży błąd. Nieodpowiedni wybór soli może zepsuć wszystko i sprawić, że warzywa nie tylko wyjdą sflaczałe i miękkie, ale też szybciej się popsują i w ogóle nie będą nadawały się do jedzenia. To zdecydowanie najgorszy scenariusz, bo wtedy traci się czas na przygotowania i pieniądze na składniki, a na koniec jeszcze marnuje się jedzenie.
A jaka sól jest dobra do kiszenia? Zdecydowanie najlepiej postawić na prostotę i wybrać tę kamienną niejodowaną. Nie tylko jest tania i dostępna w każdym sklepie, ale wprost idealnie nadaje się do wszelkiego rodzaju przetworów. Wszystko to dlatego, że nie zawiera jodu, więc poprawia i przyspiesza proces fermentacji. Co więcej jest też wolna od substancji przeciw zbrylaniu, które mogą zaburzać smak przetworów.
Poza tym do przepisu na ogórki małosolne można też wykorzystać sól himalajską oraz morską, bo obie mają sporo cennych minerałów, które pozytywnie wpływają na smak ogórków i ich chrupkość. Są one jednak dość drogie w porównaniu do pierwszej propozycji i nie zawsze znajdziemy je w sklepach, dlatego ten wariant stawiamy na drugim miejscu, a na najwyższym stopniu podium wciąż zostaje sól kamienna niejodowana.
Ile soli do ogórków małosolnych?
A skoro wiadomo już, jaką sól dodać do ogórków, to zostaje jeszcze tylko kwestia ilości. Jak dużo sypnąć tej przyprawy do solanki, aby uzyskać idealną chrupkość i smak? Złota proporcja to 1:1, czyli 1 pełna łyżka stołowa soli na każdy litr wody. Taka ilość to pewniak, który zawsze się sprawdza i gwarantuje sukces za każdym razem.
Pamiętaj też, aby nie używać zbyt gorącej ani za zimnej wody, tylko zawsze wybrać tę letnią. Za gorący płyn może bowiem sprawić, że ogórki małosolne stracą całą swoją chrupkość, natomiast zbyt zimna woda nieco wydłuży proces fermentacji. Nie powinna to być jednak zwykła kranówka tylko woda wcześniej przegotowana, a potem całkowicie wystudzona.