Szparagi przerobiłam już na wiele sposobów. Moja rodzina zdążyła już zjeść w tym sezonie i zupę krem i kruchą tartę, a nawet sałatkę z truskawkowym akompaniamentem.

Ale kiedy brakuje mi czasu, traktuję zielone łodyżki prawie jak kotlety – obtaczam je w panierce z bułki tartej. Dodaję też twardy włoski ser dla maksimum smaku. Taka panierka nie tylko świetnie smakuje, ale także chroni soczyste warzywo przed wysuszeniem w piekarniku. Dzięki temu przekąska jest zawsze w punt chrupiąca. 

Zobacz także:

Czy szparagi trzeba wcześniej gotować?

Zielone szparagi są bardzo delikatnym warzywem, zwłaszcza gdy są młode i cienkie. Każda obróbka cieplna wymaga ostrożności, nie można „przeciągnąć" łodyżek, inaczej wyjdą rozmiękłe i bez smaku. Dlatego nie rekomenduje się blanszowania ich przed pieczeniem. Wystarczy im 15 minut na rozgrzanej blasze w płaszczyku z panierki, żeby osiągnęły odpowiednią konsystencję. Lekko tylko zmiękną, ale wciąż będą al dente

Przed panierowaniem wystarczy szparagi umyć i osuszyć, a następnie usunąć zdrewniałe końcówki. Możesz to zrobić, ułamując je. Ale jeśli chcesz mieć pewność, że ani odrobina całkiem dobrej łodygi się nie zmarnuje, odetnij je nożykiem. Nie wyrzucaj ich – przydadzą się do zupy krem, wywaru warzywnego lub do pasty na kanapki.  

Jak zrobić szparagi w panierce?

Składniki:

  • 300 g szparagów
  • 1 jajko
  • 2 łyżki mąki
  • 4 łyżki panko lub bułki tartej
  • 30 g parmezanu
  • sól i pieprz

Przygotowanie:

  1. Umyj szparagi i pozbądź się zdrewniałych końcówek. 
  2. Zetrzyj parmezan na małych oczkach tarki i wymieszaj go z bułka tartą panko. Dodaj szczyptę soli i pieprzu.
  3. Na oddzielne talerzyki wysyp mąkę i wybij jajko – rozmąć je widelcem (jeśli jest bardzo świeże i gęste, możesz je lekko rozrzedzić mlekiem, żeby się nie ciągnęło).
  4. Oprószaj kolejno szparagi mąką, zanurzaj w jajku i obtaczaj w panierce z panko i parmezanu.
  5. Ułóż panierowane szparagi na blasze zabezpieczonej pergaminem. Piecz przez 15–20 minut w 200°C.

Z czym podawać chrupiące szparagi?

Szparagi w panierce możesz jeść podobnie jak frytki, czyli jako szybką przekąskę, imprezową przystawkę lub dodatek do innych dań. Pasują między innymi do grillowanych i pieczonych mięs, dobrze zaprezentują się obok sałatek i deski serów, a także jako zastępstwo chlebowych paluchów lub słupków warzyw do hummusu. Jeśli decydujesz, że mają mieć postać samodzielnej przekąski, podaj je z dipem, na przykład z:

  • sosem czosnkowym – na bazie śmietany lub jogurtu naturalnego. Możesz tez przygotować sos podobny do majonezu, w stylu hiszpańskiego aioli lub arabskiego toum. 
  • ketchupem – tradycyjnym lub domowym z cukinii. Do szparagów pasuje zarówno łagodny, jak i pikantny dip.
  • sosem musztardowym – zwłaszcza gdy obok podajesz też faszerowane jajka.
  • beszamelem – kremowym i łagodnym w smaku, szczypta gałki muszkatołowej zaskakująco robi robotę 
  • sosem holenderskim – klasyczny, mocno cytrusowy sos zawsze dobrze odnajdzie się w towarzystwie szparagów.