Jeśli szukasz na Dzień Matki ciasta, którym można bez trudu zaimponować wymagającej mamie (i to takiej, która piecze nie od dziś), to sięgnij po przepis na biszkopt genueński. Nie pęka i nie łamie się nawet przy krojeniu na 3 blaty, a dodatkowo. dzięki 1 sztuczce z masłem, zachowuje wilgotność przez dłuższy czas po upieczeniu. To idealny biszkopt pod każdy krem. 

Dlaczego biszkopt genueński jest wyjątkowy?

Niektórzy dodają do ciasta na biszkopt proszek do pieczenia, ale tu bez niego się obejdzie. Ciasto będzie ekstrapuszyste dzięki długiemu ubijaniu jajek z cukrem - przez co najmniej 10 minut. Trzeba wpuścić do masy jajecznej tak dużo powietrza, jak to tylko możliwe. Dzięki temu wyrośnie i będzie mięciutkie jak poduszeczka.

Zobacz także:

Pod koniec przygotowywania ciasta do pieczenia "zaprawia się" je roztopionym, przestudzonym masłem wymieszanym z porcją ciasta biszkoptowego. Po takim "zabiegu" biszkopt genueński dłużej jest wilgotny i nie wysycha. 

Krem truskawkowy z bonusem

Dzięki dodatkowi galaretki krem na mascarpone będzie mieć stabilnjejszą, ale i lżejszą, bardziej piankową konsystencję i bardziej intensywny truskawkowym smak. Do kremu nie dodajemy już cukru. Zawierają go już same owoce i galaretka.

Po sezonie możesz wykorzystać mrożone owoce. Krem tężeje i zachowuje się w cieście bez zarzutu - nie rozpływa się i jest trwały. Jeśli chcesz, możesz podmienić owoce i galaretkę na inny pasujący do nich smak. 

Przepis na biszkopt genueński z kremem truskawkowym

Składniki na ciasto (na formę o śr. 24 cm):

  • 6 dużych jajek
  • 200 g cukru do wypieków (drobnoziarnistego)
  • 220 g tortowej mąki pszennej
  • 2 łyżki masła
  • 1/2 łyżeczki ekstraktu waniliowego
  • 1 szczypta soli

Dodatkowo: sok z całej cytryny wymieszany z wodą 1:1 do nasączenia biszkopta.

Składniki na krem:

  • 425 g truskawek
  • 1 opakowanie galaretki truskawkowej z cukrem
  • 175 g serka mascarpone
  • 175 g śmietanki kremówki 36% prosto z lodówki

Sposób przygotowania:

  1. Mąkę przesiej do miski i odłóż na bok.
  2. Rozpuść i wystudź na patelni masło.
  3. W osobnej misce lub w misie robota ubij jajka z cukrem i solą. Ubijaj minimum 10 minut. Jajka powinny być jasne, bardzo puszyste, a cukier musi całkiem się rozpuścić. Pod koniec ubijania wmiksuj ekstrakt waniliowy. 
  4. Zacznij nagrzewać piekarnik do 175-180 st. C (w trybie góra-dół, bez termoobiegu). 
  5. Do ubitych jajek wsypuj partiami mąkę - wmieszaj ją szpatułą, nie mikserem. 
  6. Odłóż niewielką porcję surowego ciasta (ok. 4 łyżki) do kubeczka lub miski. Wymieszaj z wystudzonym masłem. Wlej do reszty ciasta i wymieszaj delikatnie szpatułą - nie mikserem.
  7. Wyłóż tortownicę papierem do pieczenia. Boki przesmaruj masłem, by papier się "przylepił". Wlej ciasto i wyrównaj wierzch.
  8. Piecz na środkowej półce przez 35-40 minut. Po upieczeniu nie wyjmuj od razu, uchyl drzwiczki na 10 minut i poczekaj, następnie całkowicie otwórz, odczekaj kolejne 5 minut i wyjmij ciasto. Daj biszkoptowi odpocząć ok. 5-10 minut i dopiero wyjmij z formy - nie wcześniej.
  9. Przekrój na 3 blaty, nasącz każdy blat sokiem z cytryny wymieszanym z wodą - za pomocą łyżki lub pędzelka.
  10. Przygotuj krem: galaretkę zalej niewielką ilością zimnej wody i odstaw na 20 minut do napęcznienia.
  11. W międzyczasie opłucz truskawki i odłóż 100 g najładniejszych i o podobnej wielkości na bok. Zagotuj resztę, zblenduj je.
  12. Wlej napęczniałą galaretkę do gorących owoców, wymieszaj do rozpuszczenia się galaretki, wystudź całkowicie. Wymieszaj z mascarpone za pomocą rózgi. 
  13. Ubij zimną kremówkę na 3/4 - na gęsto, ale nie na sztywno. Wymieszaj z purée truskawkowym za pomocą rózgi. Podziel na 3 równe części i nakładaj na kolejne blaty biszkopta, składając je razem. Możesz to robić szpatułą lub za pomocą rękawa cukierniczego lub worka strunowego: przełóż krem do worka strunowego, zamknij szczelnie, odetnij rożek i wyciskaj krem. Nie zapomnij o wierzchu ciasta.
  14. Obłóż pozostałymi truskawkami wierzch lub środek wokół ciasta. Odstaw do pełnego zastygnięcia do lodówki.

Smacznego!